Odvagnite za i protiv, odlučite koje je rješenje bolje za vas, naočale ili kontaktne leće. Naočale su jednostavno i često pomagalo za ispravljanje vida. Ne zahtijevaju posebnu higijenu kao kontaktne leće.
Danas postoji veliki izbor raznih modela, oblika i boja dioptrijskih naočala tako da možete izabrati naočale koje nadopunjuju i ističu Vaš stil i Vašu osobnost. One jednostavno mogu služiti kao modni dodatak. Naočale Vas mogu i sputavati prilikom obavljanje nekih aktivnosti, posebice bavljenja sportom.
Također se mogu i zamagliti uslijed promjene temperature. Ili Vam ponekad može jednostavno doći da želite imati prirodan izgled, bez naočala. U takvim situacijama svoje naočale možete zamijeniti kontaktnim lećama, naravno u konzultaciji s Vašim oftalmologom.
Neki korisnici kombiniraju nošenje kontaktnih leća i naočala, dok su se drugi u potpunosti opredijelili za jedno ili drugo.
Čak i ako preferirate kontaktne leće, poželjno je da imate i naočale, jer je uvijek moguće da zbog nekih problema leće ne možete nositi neko vrijeme, ili naprosto da odmorite oči (naročito kod standardnih leća s nižom propusnosti kisika). Ako preferirate naočale, a željeli bi samo povremeno nositi kontaktne leće (za sportske aktivnosti, izlaske i sl.), jednodnevne leće su za vas idealno rješenje. U kutiji dobijete 30 leća, te svaki put kad to želite, nosite novu, čistu leću, te je nakon nošenja jednostavno bacite. Danas postoje razne kontaktne leće, ovisno o vašim potrebama – za kratkovidne, dalekovidne, torične leće za osobe s astigmatizmom ili progresivne leće za osobe s prezbiopijom.
Najbolje je naočalne leće čistiti pod mlazom hladne vode uz pomoć pH neutralnog sredstva za čišćenje, a zatim ih osušiti čistom mekanom krpicom. Na taj način čestice prljavštine više ne mogu oštećivati površinu leće. Dok ste na putu, preporučujemo koristiti krpice od mikrovlakana zajedno s specijalnim sredstvom za čišćenje, druge vrste tekstila (npr. dijelovi odjeće, kravata, maramica) mogu prouzročiti ogrebotine Vaših naočalnih leća.
Važno: naočalne leće nikada ne izlažite temperaturama iznad 80°C (npr. u sauni ili ispod stakla vjetrobrana u automobilu tijekom vrućeg ljeta). Naočalne leće mogu se dorađivati tako da se mogu bojati, mogu biti fotoosjetljive, polarizirane i na njih se mogu stavljati slojevi poput tvrdog sloja, antirefleksnog sloja i sloja za lakše čišćenje i održavanje.
Tvrdi sloj je zaštitni sloj na organskim lećama koji služi kao zaštita od mehaničkih oštećenja pri svakodnevnom korištenju.
Antirefleksni sloj omogućuje veću propusnost svjetlosti do oka i na taj način sprječava neugodni odsjaj od prejake rasvjete. Znatno pomaže pri svakodnevnom radu, posebice pri radu za računalom kao i pri noćnoj vožnji.
Obične sunčane leće ne mogu zaustaviti bliještanje. Prilikom refleksije sunčanih zraka s horizontalnih površina (površina mora, ceste, snijega…) najveći dio reflektiranih zraka je horizontalno polariziran. Polarizirane leće posebno su dizajnirane da kontroliraju bliještanje zahvaljujući specijalno ukomponiranom filteru koji ne propušta horizontalno polarizirane zrake odgovorne za bliještanje.
Polarizirane leće mogu se koristiti u svakodnevnom životu bez obzira na godišnje doba, dok vozite auto, zimski sportovi, ribolov, krstarenje. Fotoosjetljive naočalne leće brzo reagiraju na promjene jakosti svjetla te Vam tako osiguravaju savršenu kvalitetu vida pri sunčevoj svjetlosti kao i u sjeni, u zatvorenom kao i na otvorenom prostoru.
Brzo se zatamnjuju i odtamnjuju. U zatvorenom prostoru štite od umjetnog svjetla i pogodne su za rad na računalu. Na otvorenom štite od dnevne svjetlosti. Otkrijte i vi udobnost, sigurnost i eleganciju fotoosjetljivih naočalnih leća:
Fotoosjetljive naočalne leće nude 100% zaštitu od UVA i UVB – zraka. Bifokalne naočalne leće su one koje ispravljaju vid za blizinu i daljinu, ali nema srednje udaljenosti – vidljiv je prijelaz na leći i preskok dioptrija prilikom gledanja.
Progresivne leće za razliku od jednojakosnih (jedna dioptrija) i bifokalnih leća (dvije dioptrije) imaju više dioptrija s neprimjetnim prijelazom. Glavna prednost progresiva je da se jedne naočale koriste za gledanje na sve udaljenosti.
Unazad desetak godina došlo je do velikog tehnološkog napretka u izradi progresivnih naočalnih leća. Razlika između progresiva koji su dizajnirani prije desetak i više godina i “novih progresiva” je u tome što “novi” imaju puno šire vidno polje za daljinu, srednju udaljenost i blizinu, a što je područje za određenu udaljenost šire, odnosno područje nejasnog vida manje to je komfori oštrina vida veća. Sve to je i povezano s brzinom i jednostavnošću privikavanja.
S obzirom na to da ovaj tip naočalnih leća u odnosu na one jednojakosne potreban je određen period prilagodbe korisnika. Preporučuje se odmah početi nositi vaše nove naočale i nositi ih kontinuirano. Taj proces katkad traje samo nekoliko dana ali kod nekih korisnika i duže prije nego im nove naočale postanu potpuno ugodne za nošenje.