Više je razloga zašto se redovito mora raditi pregled vida. Neki od njih su: greške vida – kratkovidnost, dalekovidnost ili astigmatizam – pa postoji mogućnost da vam se dioptrija mijenja te vam je potrebno ordinirati nove naočale ili kontaktne leće, a možda samo trebate provjeriti svoj vid radi vozačkog ispita.
Nemojte zanemarivati osjećaj da ne vidite u potpunosti bistro svijet oko sebe. Slika svijeta oko vas mora biti maksimalno oštra da biste uživali u životu punim plućima. U Optici Mitrović pobrinut ćemo se da vaš vid postane savršen, jer obavljamo kompjuterizirane i subjektivne preglede vida za odrasle i djecu pomoću kojih najvećom točnošću određujemo refraktivnu grešku tj. dioptriju.
Kratkovidnost je refraktivna pogreška oka kod koje udaljene predmete vidimo mutno dok bliski predmeti ostaju jasni. Kratkovidne osobe bolje vide predmete koji se nalaze u blizini, a promatrane predmete u daljini vide slabije i mutnije. Prvi znakovi kratkovidnosti mogu biti; ne prepoznavanje ljudi s druge strane ulice, zamućen prijevod pri gledanju filmova na tv-u, ili nesigurnost u vožnji. Kod djece je najlakše primijetiti kada pokazuju izrazito naprezanje pri gledanju ploče u učionici, ili čak u predškolskoj dobi, kada sjede preblizu ekranu televizora. Uzrok kratkovidnosti je u predugoj očnoj jabučici ili zbog preizbočenosti rožnice te se slike predmeta koje gledamo fokusiraju unutar oka umjesto na mrežnici koja se nalazi u stražnjem dijelu oka. Kratkovidnost se najčešće javlja kod mladih osoba u razdoblju od 6-12 godina zbog čestog fokusiranja na bliske predmete. Kod tako mladih osoba očna jabučica brzo raste te se i stanje brzo pogoršava te su potrebne česte kontrole. Početkom dvadesetih godina stanje se stabilizira te ne bi trebalo dolaziti do većih pogoršanja dioptrije.
Dalekovidnost (hipermetropija) Dalekovidnost je refraktivna pogreška oka kod koje predmete u daljini vidimo jasnije dok su predmeti u blizini mutni i nejasni. Najčešći uzrok je prekratka očna jabučica pa slika predmeta kojeg gledamo pada iza mrežnice oka. Simptomi dalekovidnosti su zamagljenje vida, glavobolja, osjećaj zamagljenja očiju te već spomenuto zamagljeni bliski predmeti. Kod djece najčešće nema simptoma no djeca s velikom dioptrijom često imaju glavobolje te često trljaju oči. Dalekovidnost počinje u ranom djetinjstvu no kako raste očna jabučica tako se najčešće korigira problem s dalekovidnošću.
Dalekovidnost najčešće ispravljamo naočalnim (plus-konveksnim) lećama ili kontaktnim lećama, a i laserskim putem ili ugradnjom intraokularnih leća, što je posebno učinkovito kod visokih dioptrija. Astigmatizam je stanje oka u kojem se svjetlosne zrake ne lome jednako na svim meridijanima oka. Dok se “obična” dioptrija ispravlja konveksnim ili konkavnim lećama, astigmatizam se ispravlja cilindričnim lećama. Često se dioptrija javlja u kombinaciji s astigmatizmom.