Osnovni oftalmološki pregled sastoji se od određivanja vidne oštrine s dioptrijom na daleko i blizu, mjerenja očnog tlaka, pregleda prednjeg segmenta oka na biomikroskopu (vjeđe, spojnica, rožnica, prednja očna sobica, zjenica i leća) i širenja zjenica s pregledom stražnjeg segmenta oka-fundusa (staklovina, očni živac, retina i krvne žilice).
Ukoliko je oko zdravo i ima samo dioptriju pacijentu se mogu ordinirati naočale bilo za daleko i blizu ili progresivne naočale.
Ukoliko se tijekom pregleda utvrdi neka očna bolest (upala, mrena, suho oko, problem s vjeđama, bolest žute pjege dijabetička retinopatija, glaukom) tada se pacijentu ordinira terapija ili dodatne pretrage te se upućuje supspecijalisti oftalmologu koji je posebno specijaliziran za specifični problem.
Opći oftalmološki pregled u prosjeku traje oko sat vremena, ukoliko nisu potrebne dodatne pretrage. Zbog širenja zjenica vid nekoliko sati nakon pregleda može biti blago zamućen pa se u tom vremenu ne preporuča upravljanje vozilima.
To je jako važno, jer preventivnim pregledom i pravovremenom dijagnozom možete zaštititi vaše oko primjenjujući odgovarajuću terapiju na vrijeme.
Greške vida (kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam i starosna dalekovidnost) ili neke druge bolesti oka (kronični konjunktivitisi, suho oko, keratokonus, napredovanje sive mrene ili katarakte, degeneracija žute pjege itd. mogu se izliječiti ili spriječiti daljnji razvoj bolesti upravo pravovremenim kontrolama kod oftalmologa. Zato nemojte zanemarivate simptomi koje vam šalju vaše oči.
Oftalmološki pregled djeteta obuhvaća:
1. određivanje vidne oštrine na blizinu i daljinuMetode određivanja vidne oštrine različite su ovisno o dobi. Kod malih beba upotrebljavaju se posebne kartice s uzorkom s pomoću kojih se utvrđuje koja veličina uzorka pobuđuje bebinu pažnju te se rezultat uspoređuje s tablicama propisanima za dob.